Committees

Benchers and other lawyers sit on many Law Society committees which are responsible for examining and debating policy issues and bringing recommendations forward to Benchers. The following is a list of Law Society committees.

Executive Committee

Donald E Anthony, President Ian S Patey, Vice President
R Paul Burgess, QC, Past-President Renee L F Appleby, Executive Committee Member
Ann F Martin, CAC Chair Brenda B Grimes, QC (Ex Officio; Non-Voting; Secretary)

Terms of Reference for the Executive Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

 

Accounts and Finance Committee

Ian S Patey, Chair Glenda Reid, Appointed Bencher Renee L F Appleby

Terms of Reference for the Accounts and Finance Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

 

Access to Justice Committee

Joan Dawson, Chair Adrienne S Edmunds
Glenda Reid, Appointed Bencher Brenda G Grimes, QC, ex officio
Ross Elliott, Appointed Bencher

Terms of Reference for the Access to Justice Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

 

Bar Admission Committee

J David B Eaton, QC, Chair Aubrey L Bonnell, QC Sandra M Burke, QC
V Randell J Earle, QC Gregory M Smith

Claims Review Committee

Janice Ringrose Gary Baird
Thomas J Johnson, Counsel Lewis B Andrews, QC

Terms of Reference for the Claims Review Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

Code of Professional Conduct Review Committee

Complaints Authorization Committee

Ian S Patey, Chair J David B Eaton, QC, Vice-Chair Linda Harnett, Appointed Bencher
Alternate Members for Conflicts
Joan M B Dawson Ross Elliott John J Hogan
 Rebecca A Redmond MacLean Glenda Reid, Appointed Bencher Marina C Whitten, QC

Terms of Reference for the CAC – Approved By Benchers 15 February 2016

 

Disciplinary Panel

Glen Noel, Chair
Olga McWilliam Benson Glenda C Best, QC Philip J Buckingham
Trudy Button David G. Conway Erin Delaney
 Robert Dillon Michael Duffy Marcus Evans, QC
Peter Fitzgerald Gregory J French Brian Gatien
Mark Griffin Robert Hickey Christina Kennedy
Tannis King Barry Lake Raelene Lee
Kimberly Mackay Donovan Molloy, QC Todd Newhook
Chantelle MacDonald Newhook Jacqueline Penney Elaine Reid
Neil Smith Todd Stanley, QC Lisa Stead
Darren Stratton Megan Taylor Andrew Wadden
Philip Warren
Lay Representatives:
Dr. Marina Sexton Bernard Bolger Angela Bowes
Frederick Drover Raymond Rose

Terms of Reference for the Disciplinary Panel – Approved By Benchers 15 February 2016

 

Education Committee

Leanne M O’Leary, Chair Donald E Anthony, Ex Officio Glenda C Best, QC
J. David B Eaton, QC Suzanne M Orsborn Andrew J. Wadden
Barbara Barker

Terms of Reference for the Education Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

 

Equity and Diversity Committee

Scott Worsfold, Chair Sheila Devine Desmond Jagger-Parsons
Michael Ladha Kimberley McLennan Rebecca Phillipps
Lori Savory Elizabeth Zarpa

Honours and Awards Committee

Rebecca A Redmond MacLean, Chair Marcus A Evans, QC
Christopher R Quigley Ian C Wallace Linda Harnett, Appointed Bencher

Terms of Reference for the Honours and Awards Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

Indigenous Education and Action Committee

Judy White, Chair Barry Fleming, QC (Bencher Liasion)
Barbara Barker Daniel Bennett John Brown
Adrienne Edmunds Violet Ford Colleen Hanrahan
Desmond Jagger-Parsons Sean Montague Matthew Moulton
Judge Kari Ann Pike Robin A Reid Lisa Smith
Denise Spencer Margaret Wente  Jerry Wetzel

Terms of Reference for the Indigenous Education and Action Committee – Approved by Benchers 29 September 2017

 

Insurance Committee

Rod J Zdebiak, Chair Gary L Baird, Adjuster
Janice Ringrose Thomas J Johnson, QC Stephen May, QC
Graham A Wells, QC Marina C Whitten, QC

Terms of Reference for the Insurance Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

 

Library Committee

Glenda Reid, Chair, Appointed Bencher Gregory J French Kyle Rees
Rebecca A Redmond MacLean Peter Ralph, QC

Terms of Reference for the Library Committee – Approved By Benchers 8 December 2017

 

Real Estate Committee

Renee L F Appleby, Chair  Blair G Downey Lisa M Daly
Barry C Lake Graham A Wells, QC Trevor A Stagg

Terms of Reference for the Real Estate Committee – Approved By Benchers 15 February 2016

 

The SS Daisy Legal History Committee

Christopher P Curran, QC, Co-Chair The Honourable Judge John L Joy, Co-Chair Melvin Baker
Jerry Bannister The Honourable Judge Gerald J Barnable Thomas J Burke, QC
Christopher English The Honourable J Derek Green, Chief Justice Janet Henley, QC
Donald MacBeath, QC James E Merrigan, QC Robert P Pittman, QC

Terms of Reference for the SS Daisy Legal History Committee – Approved By Benchers 15 February 2016